Jak to všechno začalo aneb z historie HBK
 
 
Hry bez katastru vznikly začátkem roku 1992 částečně podle vzoru televizních Her bez hranic, zásluhou party nadšenců z malých obcí Petrovice a Kunčice v okrese Ústí nad Orlicí v podhůří Orlických hor. I když ruku na srdce, již za dob SSM tytéž vesnice pořádali tzv. "Hajtrolympiády" a těm se nynější HBK ještě více podobají. Ale ať už byl vzor staršího či novějšího data, skutečnost, že se tito nadšenci rozhodli realizovat tento projekt to nijak neovlivnilo.

Hlavní myšlenkou, kterou měly hry naplňovat, mělo být spřátelení obcí, měst a lidiček, kteří se v dnešní uspěchané době dokáží zastavit, zapomenout na všední ruch a shon, dokáží si sami ze sebe udělat legraci, no zkrátka hrát si jako malí. S potěšením jsme postupem času zjistili, že takoví lidé v současném věku techniky a modernizace stále ještě existují a není jich tak málo. A tak tento projekt mohl dostat zelenou a vydat se mezi města a obce východočeského regionu.

Již první ročník, který se konal 23. 8. 1992 v areálu “ Na Ostrově” v Letohradě předčil všechna očekávání. Nejen, že se do úplně nové soutěže přihlásilo 12 družstev z okolních měst a obcí, ale jako naplnění hlavní myšlenky her se v jednom družstvu sešli zástupci pěti obecních úřadů, a ti dali vzniknout dnes již tradičnímu účastníkovi Her bez katastru – družstvu starostů. (Na tomto místě musíme jejich družstvo pochválit za vzornou "docházku", protože kromě čtyřech her se zatím zůčastnilo pokaždé a to je při jejich vytížení tak trochu malý zázrak).Také zájem ze strany diváků nebyl zanedbatelný a tak o tom, zda pokračovat či ne, bylo rozhodnuto.

Jelikož jsme pro dospělácké dovádění chtěli využít i pevné skupenství vody a to, jak známo, je k dispozici jen omezenou dobu v roce, vznikl nápad pořádat hry dvakrát do roka – v létě a v zimě. A tak se Hry bez katastru dočkali svého druhého pokračování a to na Silvestra roku 1992 a zároveň si odbyly svoji zimní premiéru. Tímto byl položen základ skvělého projektu, který dnes již přerostl rámec východních Čech a postupně nabaluje další, kteří se chtějí pobavit a odreagovat ve velké partě skvělých lidí. A proto není divu, že každý další rok před třetí sobotou měsíce ledna a srpna stoupá nedočkavost a zvědavost jednotlivých soutěžících družstev, co že si na ně příslušný organizační výbor HBK zase připravil za hrůznosti a kulišárny. A buďte si jisti, že recese a vynalézavost nezná mezí. A hlavně kvůli těmto vlastnostem nemáme o budoucnost Her bez katastru v novém tisíciletí vůbec žádné obavy.

Nepsaným pravidlem her bylo, že vítězné družstvo mělo právo pořádat další pokračování ( ve stejném ročním období ) této zábavné soutěže. A tak neměříme síly a rozum vždy na stejném místě, ale pořadatelství putuje po městech a obcích českých. Na sklonku minulého tisíciletí nepsané pravidlo nahradilo psané Pořadatelské pravidlo které jednoznačně upřesňuje pořádání dalších her.Způsob uspořádání je potom na organizačním výboru daného města či obce. Ve většině případů se HBK konají pod patronací obecních úřadů, nebo zájmových spolků. Samozřejmě, že chceme, aby naše akce byly neziskové, ale v případě, že přeci jen něco zbývá, je to ve většině případů použito na dobročinné účely nebo ve prospěch obce či organizace, která hry pořádala. Zde můžeme uvést příklad z roku 1997, kdy HBK hostil Klášterec nad Orlicí a i přesto, že sama obec byla poškozena povodní dokázala se během her vybrat docela slušná částka, kterou pořadatelé odeslali na ještě potřebnější místo.

Pětice zakladatelů, kteří stáli za vznikem tohoto dospěláckého hraní se za uplynulé roky zúžila na trojici nejvěrnějších veteránů a jelikož po důsledné analýze a zjištění, že bez čelního údu se do Evropy nedostanem, tak mohla proběhnout první historicky doložená a zároveň ustavující schůze Generálního štábu, takže do nového milénia jsme vstoupili s dnes tolik potřebným vrcholným orgánem. Jeho prvním počinem bylo již zmiňované Pořadatelské pravidlo, které bylo v demokratickém HBKeferendu za účasti všech družstev schváleno a s nastupujícím miléniem uvedeno do praxe. Funkci Generálního ředitele, Generální prezidentky a Generálního rozhodčího doplnil v létě roku 2001 Generální ombudsman a v tomto složení funguje Generální štáb HBK doposud. 

Za uplynulých více jak 25 let nás 122 družstev ve více než 380 pokaždé odlišných disciplínách před více než 15 000 spokojenými diváky, přesvědčilo, že naše úsilí na počátku roku 1992 nebylo vůbec zbytečné.


A jaká je tedy definice Her bez katastru :

Hry bez katastru jsou společensko-sportovně-recesisticko-zábavné klání pětičlenných smíšených družstev, která se utkávají v netradičních disciplínách na suchu, vodě, sněhu, blátě ba i v povětří, které nejlépe vystihuje hlavní heslo her : Sportu zdar a srandě zvlášť. Na závěr je třeba ještě vzpomenout našich korejských přátel, kteří dříve než odcestovali do své rodné země, stačili se dvakrát ( za nebývalého zájmu publika ) zúčastnit našich her a na jejich památku používáme ještě jedno heslo, které zní JUKEHAN ČUNG BEK ZON. Chcete-li vědět co to znamená v češtině, i Vy jste srdečně zváni na jedno z dalších pokračování Her bez katastru, tam Vám to ochotně někdo ( pochopitelně za drobný peníz ) prozradí.
 
 
Zpět